SESJE NAUKOWE

Statystyka dla wsparcia polityk publicznych – Statistics and Public Policy Making

Statystyka publiczna, jako gestor oficjalnych danych statystycznych, stanowi fundamentalne wsparcie dla monitorowania i diagnozowania rozwoju kraju i regionów. Służą temu wiarygodne i rzetelne dane dostarczane przez resort statystyki, a wykorzystywane przez naukowców, ekspertów oraz decydentów do formułowania i monitorowania polityk społeczno-gospodarczych oraz wskazywania kierunków zmian środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.

Uczestnicy konferencji będą mogli poznać przykłady użytecznych badań i narzędzi wspierających procesy zarządzania rozwojem oraz oblicze współczesnej statystyki.

Statystyka przestrzenna i lokalna – Geospatial and Local Level Statistics

Narzędzia statystyki przestrzennej umożliwiają obserwację złożonych zjawisk, relacji i procesów zachodzących w skali lokalnej. Dzięki nim monitorowanie może odbywać się w oderwaniu od granic administracyjnych spełniając warunki terytorializacji zarządzania rozwojem. Rzeczywistość opisywana przez statystykę publiczną staje się przez to coraz bardziej wielowymiarowa i użyteczna w zarządzaniu na niskich poziomach terytorialnych.

Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z wynikami badań, których wymiar przestrzenny może wspierać działania na poziomie lokalnym.

Big data i nowe źródła danych – Big Data and New Data Sources

Naszemu życiu w coraz większym zakresie towarzyszą czujniki, rejestratory i oprogramowanie dostarczające wielkich wolumenów danych. Szybki rozwój nowych innowacyjnych technologii takich jak: big data, Internet rzeczy czy sztuczna inteligencja, stawia nowe wyzwania zarówno przed statystyką publiczną jak i polityką rozwoju. Identyfikacja nowych źródeł danych oraz wykorzystanie możliwości płynących z rewolucji w big data do badania zjawisk społeczno-gospodarczych, to kluczowe zadanie współczesnej statystyki. Jednocześnie jest to ogromna szansa na rozwój badań w naukach eksperymentalnych, społecznych i ekonomicznych.

Naukowcy i statystycy będą mogli wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czy już jesteśmy gotowi do wykorzystywania na szeroką skalę nowych źródeł danych do badań statystycznych na poziomie krajowym i europejskim.

Łączenie i Integracja Danych – Data Blending and Integration

Statystyka publiczna nieustannie stara się zaspokoić rosnące potrzeby informacyjne swoich użytkowników. Szukanie nowych źródeł danych, ich łączenie i integracja, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i jednocześnie konieczności zachowania spójności danych wymaga szerokiej wiedzy i kompetencji od osób zajmujących się analizą danych z różnych źródeł.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję dyskutować, czy łączenie informacji z różnych dziedzin społecznych i gospodarczych jest sposobem na zwiększenie warstwy informacyjnej istniejących już zbiorów danych, czy może w przyszłości ograniczać obciążenia respondentów, z jakimi zagrożeniami mierzą się eksploratorzy danych pochodzących z wielu źródeł.

Edukacja i Komunikacja Statystyczna – Statisical Education and Communication

Edukacja i komunikacja statystyczna to złożony proces upowszechniania wiedzy statystycznej wśród szerokiego grona odbiorców, teoretyków i praktyków statystyki. Propagowanie wiedzy o statystyce, zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia badań statystycznych dla funkcjonowania kraju czy regionu, podnoszenie umiejętności wykorzystywania informacji statystycznych wśród administracji publicznej, naukowców, studentów jak i ogółu społeczeństwa, jest gwarantem właściwego wykorzystania informacji statystycznych w procesach podejmowania decyzji, czyniąc je bardziej przejrzystymi dla obywateli.

Uczestnicy konferencji będą mogli poznać przykłady zastosowania nowych środków komunikacji, jak również porozmawiać o wyzwaniach związanych ze zmianą percepcji i kompetencji odbiorców.